8. marts – pavasara un sievišķības svētki

Uzziniet, kā radušies 8. marta svētki, kā Starptautisko sieviešu dienu atzīmē citās valstīs un kā var pārsteigt savas miļotās sievietes un jautri nosvinēt šo dienu.

8. marts – pavasara un sievišķības svētki

Pavasara atnākšana vienmēr asociējas ar marta galvenajiem svētkiem – 8. martu jeb Starptautisko sieviešu dienu. Mūsdienās šos burvīgos svētkus svin vairāk nekā 30 valstīs visā pasaulē. 8. marts ir priecīgi svētki, kurus piepilda ziedi un laimīgi smaidi. Bet vai daudzi zina, kā un kāpēc sākās šī jaukā tradīcija - apsveikt daiļo dzimumu tieši 8. martā?

Kā radās šie brīnišķīgie pavasara svētki?

Vēsturiski šiem līksmajiem svētkiem ir feminisma saknes. Pirmo reizi 8. marts tiek pieminēts sakarā ar „kastroļu dumpi” notikumu tālajā 1901. gadā, kad Čikāgas mājsaimnieces izgāja ielās ar otrādi apgrieztiem kastroļiem un bļodām. Tādā oriģinālā veidā viņas vēlējās piesaistīt sev varas iestāžu un sabiedrības uzmanību. Gājiena dalībnieces pieprasīja politisko tiesību vienādību, cienīgu attieksmi un iespēju strādāt rūpniecībā un dienēt armijā kopā ar vīriešiem. Pēc septiņiem gadiem feministes atkal atkārtoja savas prasības, un šoreiz tas notika jau valsts mērogā. Tieši pēc šiem notikumiem ASV tika pasludināta Nacionālā sieviešu diena. Taču atzīmēšana nebija saistīta tieši ar 8. martu.

Par Starptautiskās sieviešu dienas dibinātāju tiek uzskatīta vācu komuniste, sieviete-reformātore, Klāra Cetkina, kura bija ievērojama ar savu ieguldījumu sieviešu tiesību aizstāvēšanā. Viņa uzskatīja, ka ikgadējie svētki, kurus svin vienā un tajā pašā dienā, saliedēs sievietes dažādās valstīs cīņā par vienādām tiesībām ar vīriešiem. Tas arī kļuva par jauno svētku misiju. Un tikai 1914. gadā pirmo reizi vairākās pasaules valstīs sievietes sāka atzīmēt savus svētkus 8. martā.

Kā mūsdienās svin 8.martu

Pēc vairākām nozīmīgām izmaiņām sociālajā un saimnieciskaja jomā, kad sievietēm izdevās izcinīt vienlīdzību ar vīriešiem, mūsdienās 8. marta svīnešana ir pārtapusi par pavasara svētkiem, par laimes un mīlestības dienu. Šajā dienā visi vīrieši lolo un lutina savas mīļotās, visādi cenšas tās iepriecināt, izrādot savu pastiprināto uzmanību, un dāvina dāvanas. Tieši tāpēc katra sieviete ar nepacietību gaida šos jaukos svētkus. Pastāv dažādi varianti, kā var nosvinēt 8. martu: mājās ar ģimeni, vienatnē ar mīļoto, darbā ar kolēģiem, sarīkot ballīti vai aiziet uz SPA ar draudzenēm.

Var arī iepriecināt sevi ar iepirkumiem – gandrīz visos veikalos šajā īpašajā dienā tiek piedāvātas atlaides, pie tam diezgan būtiskas. Daudzām sievietēm iepirkšanās ir īsta bauda. Nopērkot sev kaut ko tieši 8. martā, Jūs vienmēr atcerēsieties, ka manta tika iegādāta šajā maģiskajā dienā. Un mūsu galvenais mērķis taču ir saņemt pozitīvas emocijas!

Ja Jūs nolēmāt pavadīt svētkus divatā, pēc izvēles tos var pavadīt mājās vai doties uz kafejnīcu vai restorānu. Ja nolemsiet palikt mājās, vīrietim būs jāuzņemas svētku organizēšana un jāpagatavo jaukas vakariņas vai jāpasūta kaut kādi īpaši ēdieni no restorāna.

Protams, kā jebkurus svētkus, arī 8. martu, var nosvinēt kopā ar draugiem. Ar jautru kompāniju aiziet uz naktsklubu, un tāda svinēšana var kļūt neizmirstama! Vajag laicīgi sagatavoties un papētīt, vai naktsklubs rīkos svinīgu pasākumu ar svētku programmu.

Ja gadās, ka šajā dienā sievietei nav ar ko nosvinēt svētkus – nekādā gadījumā nevajag palikt vienatnē! Var veltīt dienu sev un palutināt sevi. Izdarīt to, ko jau sen gribējās, bet nebija laika. Aizejiet uz kino, kafejnīcu, SPA, baseinu – galvenais, nesēdēt mājās vienatnē. Daudzas iestādes piedāvā vienreizējas atlaides un dāvanas sievietēm 8. martā. Kāpēc tad neiepriecināt sevi un neapmeklēt tās?

Kā 8. martu atzīmē citās valstīs

Daudzās valstīs ir pieņemts apsveikt savas mīļotās sievietes, mammas, vecmāmiņas un māsas, dāvināt mīļas dāvaniņas un iepriecināt ar īpašo attieksmi.

Itālija

Itālijā Starptautiskā sieviešu diena ir darba diena. Daiļās sievietes svin šos svētkus neparastā veidā – bez vīriešiem, kopā ar draudzenēm lielā kompānijā restoranā, bārā vai kafejnīcā. Praktiski visos Romas bāros Jūs atradīsiet šova programmu ar vīriešu striptīzu, kur šajā nozīmigajā dienā ieeja daiļā dzīmuma pārstāvēm ir bez maksas.

Francija

Francūži arī svin 8. martu. Tiesa, viņi apsveic savas sievas, mātes, māsas un vecmāmiņas nedaudz vēlāk – Mātes dienā, maija pēdējā svētdienā. Pie tam šī diena nesaistās ar mīļoto sievieti, jo viņu ir pieņemts apsveikt 14. febrūarī - Svētā Valentīna dienā.

Kuba

Arī Kubā atzīmē 8. martu un apsveic visas sievietes, jo īpaši izceļot viņu lielo ieguldījumu dažādās sabiedriskās dzīves jomās.

Krievija un Baltkrievija

Krievijā Starptautiskā sieviešu diena oficiāli kļuva par svētku dienu 2002. gada. Stiprā dzimuma pārstāvji cenšas 8. martā būt īpaši galanti, uzmanīgi un vīrišķīgi. Viņi ar prieku uzņemas visus sieviešu pienākumus un atbrīvo tās no mājas darbiem, cenšoties sevišķi palutināt tās. Vīrieši sveic savas sievietes, mammas, māsas un darba kolēģes.

Baltkrievijā 8. marts arī ir oficiāla svētku diena. To svin priecīgi un jautri. Apsveikums ar 8. martu baltkrievu valodā skan šādi: Віншую з жаночым днём!

Kazahstāna

Kazahstānā 8. marts ir oficiāla svētku diena. Visi Kazahstānas virieši pamatīgi gatavojas šīs dienas svinībām, jo tie ir svarīgi svētki, pirms kuriem jāuzzina, kādu dāvanu uzdāvināt mīļotai, mātei, māsai vai sievai. Kazahstānā Starptautiskā sieviešu diena asociējas galvenokārt ar mātes svētkiem, tāpēc dāvanas vispirms tiek izvēlētas mammām.

8. martā pastāv lieliska tradīcija - dāvināt dāmām ziedus, konfektes, atklātnes un citas dāvanas.

Ja kaut kāda iemesla dēļ Jums var pietrūkt naudas līdzekļu, lai neiazmirstami nosvinētu šos jaukos svētkus, Jūs varat izvērtēt iespēju un paņemt īstermiņa vai ilgtermiņa aizdevumu.. Vienmēr esiet atbildīgs un rūpīgi visu apdomājiet, objektīvi izvērtējot savas atmaksas iespējas.