Zero waste ekoloģiska kustība – Praktiski padomi

Zero waste kustība palīdz saudzēt Mūsu planētu – samazināt atkritumus un otrreizēji izmantot pārstrādātas mantas. Kļūstiet ekoloģiskāks un domājiet par dabu!

Zero waste – ekoloģiska kustība, kas ļauj nepiesārņot planētu ar sadzīves atkritumiem

Termins “zero waste” tulkojumā no angļu valodas nozīmē nulle atkritumu. No pirmā acu skatiena var likties, ka mūsdienu patērētāju sabiedrībai tā dzīvot vienkārši nav iespējams, taču ir jācenšas to darīt. Cilvēki, kuri negrib, lai mūsu planēta tiktu piesārņota ar atkritumu kaudzēm, 2002. gadā dibināja Zero waste kustību.

Kā dzīvo francūziete, kura izdomāja Zero waste kustību

Zero waste dibinātāja Bea Džonsone katru reizi sāk savu uzstāšanos ar to, ka kāpj uz skatuves ar mazu stikla burciņu un rāda to skatītājiem. Izbrīnītiem skatītājiem tiek skaidrots, ka tas ir atkritumu daudzums, ko viņas ģimene sakrājusi gada laikā.

Pirmo reizi Bea aizdomājās par atkritumu bīstamību pārceļoties uz pastāvīgo dzivesvietu ASV. Viņa izdarīja interesantu atklājumu - jo mazāk lietu ir Jums apkārt, par kurām jārūpējas, jo vairāk laika atliek tam, lai izdarītu kaut ko svarīgu. Viņa sāka apzināti tērēt ūdeni un elektroenerģiju, un nākamais solis bija attieksmes maiņa pret atkritumiem. Domājot par to, kā varētu samazināt atkritumu daudzumu, Bea meklēja risinājumu savas bērnības atmiņās: tā vietā, lai izmestu salauztās mantas un pirkt jaunas, tās var salabot. Arī sabojātie sadzīves priekšmeti var iegūt otru elpu: atkritumu konteineri pārtop par puķu podiem, stikla pudeles par putraimu uzglabāšanas traukiem.

Zero waste kustības principi

Šos principus izveidoja cilvēki, kuri grib, lai mūsu pasaule kļūtu ekoloģiskāka, ievērojot šādus noteikumus:

 • Svešie atkritumi – tā nav Jūsu problēma. Zero waste kustības dalībnieki nekad neko neņem pieklājības pēc tikai tāpēc, ka kaut kas tiek dots bez maksas. Tas attiecas uz skrejlapiņām, bukletiem, suvenīriem, dažādiem kosmētikas un smaržu paraugiem vai vizītkartēm. Zero waste kustības dalībnieki atsakās no visa, kas nav vajadzīgs dotajā brīdī vai nenoderēs tuvākajā nākotnē.
 • Lielākā daļa no atkritumiem vienkārši tiek nomesta uz zemes, un tie piesārņo gaisu, augsni un ūdeni. Vislielāko daļu no atkritumiem aizņem iepakojums, kura ir ļoti daudz. Pastāv maldīgs uzskats, ka par atkritumu pārstrādāšanu ir atbildīgi ražotāji. bet tomēr tā nav. Par iepakojumu ir atbildīgi patērētāji. Izmantojot vienreizējo iepakojumu, Jūs stimulējat ražotājus iepakot preci tādā veidā. Pārdevēji ar skaista iepakojuma palīdzību piesaista pircējus un uz tā rēķina nopelna vairāk naudas, bet no tā cieš daba. Atsakoties no tādām lietām, Jūs risinat atkritumu problēmu un nepiesārņojat savu mājokli ar nevajadzīgām lietām.
 • Daudzas ģimenes tērē savu naudu nevajadzīgai pārtikai, jo apmēram ceturtā daļa no nopirktās pārtikas tiek izmesta. Zero waste kustības dalībnieki, ejot iepirkties, rūpīgi sastāda sarakstu, lai nenopirktu kaut ko nevajadzīgu. Tas pats attiecas arī uz apģērbiem: viņi pērk tikai to, kas tiešām ir vajadzīgs un nekad neiepērkas izpārdošanās. Nav lieku mantu – nav, ko mest laukā. Ierobežojiet nepieciešamo priekšmetu sarakstu. Varat vienkārši pajautāt sev, staigājot pa dzīvokli, vai katra no ieraudzītām lietām tiešām ir Jums nepieciešama.
 • Kustības dalībnieki, ieskaitot tās dibinātāju Bea Džonsoni, pērk tikai lietotas drēbes, sadzīves tehniku un mantas. Piemēram, iepērkoties pārtikas veikalā tiek izmantoti savi konteineri un auduma maisiņi.
 • Daudzus atkitumus, kuri jau ir radušies, var pārstrādāt mājas apstākļos. Kustības dalībnieki, pirms sākt dalīto atkritumu sķirošanu, noskaidro, kur un kādus atkritumus var nodot otrreizējai izmantošanai. Veikalos viņi izvēlas preces bez iepakojuma vai minimālā iepakojumā, kuru var patstāvīgi pārstrādāt.
 • Ja visu darīt pareizi, Jūsu atkritumu grozā paliks tikai augļu un dārzeņu mizas, kuras var un vajag kompostēt.

Praktiskie padomi, kā var pielietot Zero waste principus mūsu dzīvē

Sekojiet šiem viegliem noteikumiem:

 • Samaziniet līdz minimumam iepakojuma daudzumu. Iepakojumam jābūt tādam, lai to varētu viegli pārstrādāt (piemēram, no papīra). Pērciet produktus uz svara un, ejot iepirkties, ņemiet līdzi savu taru (stikla burkas, papīra maisus, somas no dabiskiem materiāliem). Izlietotu iepakojumu, kuru nav iespējams pārstrādāt mājas apstākļos, jāaizved uz pārstrādāšanas punktiem.
 • Kompostējiet visus organiskos pārtikas atkritumus.
 • Pareizi kopiet mantas. Daudzas mantas, ja tās pareizi kopt, kalpos ļoti ilgi.
 • Moderno mazgājamo līdzekļu vietā izmantojiet saimnieciskās ziepes, sodu, etiķi un sinepju pulveri.
 • Pērciet klasiskas drēbes, kuras ilgi būs modernas.
 • Nepērciet nevajadzīgas mantas, lai nebūtu arī nevajadzīgo atkritumu. Iemācieties skaitīt savu naudu un nepērciet tikai tādēļ, lai kaut ko nopirktu.
 • Glabājiet produktus tam speciāli paredzētos traukos. Izvairieties no vienreizējas lietošanas maisiņiem.
 • Izvēlieties iepakojumu no pārstrādātas celulozes vai plastmasas.
 • Padomājiet, vai varat atrast kādu citu pielietojumu mantām, kuras Jūs uzskatāt par atkritumiem. Dažreiz tām varētu atrast kaut kādu interesantu un lietderīgu pielietojumu.

Kļūt par cilvēku, kurš saudzē planētu, nav viegli, tomēr tas ir iespējams. Vajag tikai, cik vien var, samazināt atkritumu daudzumu. Pielietot kaut vai tikai dažus Zero waste kustības principus var jebkurš, tikai jāgrib to darīt. Šāda pieeja saudzē dabas bagātību, Jūsu naudu un laiku, bet pats galvenais, nes morālo gandarījumu. Patiesībā, mums visiem nav vajadzīgs daudz, lai būtu laimīgiem un justos komfortabli: nedaudz, labi kombinējamu mantu, lai būtu ko vilkt mugurā, jumts virs galvas un mēbeļu minimums.

Ja pienāk brīdis, un Jūs jūtat, ka Jums pietrūkst naudas kaut kādām svarīgām lietām, lai realizētu Zero waste dzīvesveidu, Jūs varat apsvērt iespēju un paņemt īstermiņa vai ilgtermiņa aizdevumu. Esiet atbildīgs un rūpīgi visu apdomājiet, objektīvi izvērtējot savas kredīta atmaksas iespējas. Mēs vienmēr nāksim ar prieku Jums palīgā.